Ve spolupráci se SIŽI se 20. května uskutečnil v Pardubicích seminář zaměřený na problematiku oběhového hospodářství (cirkulární ekonomika). Celkem se přihlásilo 72 zájemců.
V oblasti železničního stavebnictví se jedná především o hledání úspor přírodních materiálů, zejména recyklací a opětným využitím betonu, zeminy a kameniva kolejového lože. Této problematice se věnovaly následující přednášky:
- Úvod do aktuální problematiky Cirkulární ekonomiky a její obsah v TZ (Technologickém záměru) projektu DIGRI, Ing. Bohuslav Dohnal – vedoucí řešitel TZ, Technologická platforma – Sdružení pro interoperabilitu železniční infrastruktury.
- Současné problémy oběhového hospodářství na stavbách Správy železnic, s. o. jeho bariéry a návrhy na jejich řešení, Ing. Jaroslava Maděrová – SŽ GŘ O15.
- Možnosti a budoucnost využití recyklovaného betonu, doc. Ing. Otto Plášek, Ph.D. – VUT v Brně, Fakulta stavební, vedoucí Ústavu železničních staveb a konstrukcí.
- Legislativní změny v nakládání s kamenivem a využívání zeminy v železničních stavbách, Ing. Jan Čihák – SŽ GŘ O13
- Prezentace firmy Šumbor, člen skupiny enteria, a. s. – Nakládání se stavebními odpady, Luděk Šítina
Prezentace jsou k dispozici ke stažení zde:
